Νικόλαος Ηλιόπουλος

Απόλυτος κυρίαρχος στις εγχώριες διοργανώσεις

Χρονιά επιτυχιών ήταν και το 2021 για τον Νίκο Ηλιόπουλο, με τον πατρινό πρωταθλητή της Ενόργανης Γυμναστικής να κυριαρχεί σε όλους τους εγχώριους αγώνες.

Παρότι δεν κατάφερε να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, ο αθλητής του ΑΓΟ Πάτρας ήταν θριαμβευτής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής, κατακτώντας τρεις πρώτες θέσεις (στους κρίκους, στο δίζυγο και στο μονόζυγο) και δυο δεύτερες (στον πλάγιο ίππο και στο σύνθετο ατομικό), επιβεβαιώνοντας ότι αποτελεί σταθερή αξία.

Παράλληλα, ο Νίκος Ηλιόπουλος κατέλαβε και τη 19η θέση στον κόσμο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής στο Κιτακιούσου της Ιαπωνίας, ισοφαρίζοντας την καλύτερη κατάταξη που έχει πάρει Έλληνας αθλητής στο συγκεκριμένο αγώνισμα.