Νίκος και Κώστας Σταμούλης

Πάθος οικογενειακό

Στους καλύτερους δρομείς αποστάσεων στη χώρα συγκαταλέγονται τα αδέρφια Νίκος και Κώστας Σταμούλης από τα Τριαντέικα Αγρινίου που πέτυχαν μέσα το 2021 εξαιρετικές εμφανίσεις. Ο 19χρονος Νίκος, με μια εκπληκτική κούρσα στα 5.000 μέτρα στέφθηκε τον Ιούνιο χρυσός βαλκανιονίκης στο 51ο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ20 της Κωνσταντινούπολης ενώ κατέκτησε και το χάλκινο της διοργάνωσης στα 3.000 μέτρα.

Στον αγώνα των 5.000 μέτρων, στο πλαίσιο του 13ου ημιμαραθωνίου «Μιχάλης Κούσης», που διεξήχθη στο Αγρίνιο τον Οκτώβριο, κατέκτησε την πρώτη θέση. Όπως ήταν αναμενόμενο, στον ημιμαραθώνιο των 21,1 χλμ νικητής αναδείχθηκε ο Κώστας Σταμούλης ο οποίος διακρίθηκε και στο πανελλήνιο πρωτάθλημα (χάλκινο μετάλλιο – ατομικό ρεκόρ στα 10.000 μέτρα) ενώ κατέκτησε την πρώτη θέση στα 5.000 μέτρα του Ioannina Lake Run. Οι αθλητές του ΓΑΣ Αγρινίου υπηρετούν με πάθος αυτό που κάνουν, καταδεικνύοντας παράλληλα τη συμβολή της οικογένειας στην υιοθέτηση υγιών προτύπων.